Çelikhan Algan Tütünü

Çelihan Algan Tütünü Özellikleri

Çelihan Algan Tütünü Özellikleri

Çelikhan Algan Tütünü , Adıyaman’nın Çelikhan ilçesinin Algan köyünde yetişmektedir . Çelikhan Algan köyü yüksek rakımda olması sebebi ile tütünler bahar ve yaz aylarında soğuk ve serin bir ortamda yetişmekte ol-

up güneş ısısının etki etmemesi sebebi ile tütünler daha kaliteli ve verimli olmaktadır . Çelikhan Algan tütünü görünüm itibari ile portakal rengi sarısı kökleri kırmızı olmaktadır . Çelikhan Algan tütünün kendine has bir kokusu ve tadı vardır . Çelikhan Algan Tütünün hafif orta serti bulunmaktadır . Çelikhan Algan Tütünü fiyatı arz ve talep doğrultusunda değişmekte olup . 1 Kalite ürünü perakende 100 ila 180 tl arasında değişmektedir . Çelikhan Algan Tütünü yılık ortalama 30.000 kg olarak yetişmektedir .

Telif hakkı (c) 23/09/2012  ÖMER FARUK YILMAZ'indir...
 Bu belgenin, GNU Özgür Belgeleme Lisansı, Sürüm 1.2 veya Özgür
 Yazılım Vakfı tarafından yayımlanmış daha yeni sürümlerindeki
 koşullara uygun şekilde; değişmeyen bölümler, ön kapak ve
 arka kapak metni olmaksızın, kopyalanması, dağıtılması ve/veya
 değiştirilmesine izin verilmiştir.
 Lisansın bir kopyası "GNU Özgür Belgeleme Lisansı" adlı bölüme
 eklenmiştir.

 

Çelikhan İlçesi Hakıdna wikipedia Kaynak Bilgisi

2015 Adrese Daisiyalı Nüfus Kayıt Sistemine göre Çelikhan ilçesinin merkez nüfusu 8.405 olup, bucak ve köylerle birlikte 15.213’dır.[1] Çelikhan ilçesi, doğuda Sincik ilçesi, batısında Malatya’nın Doğanşehir ilçesi, Güneyin de Adıyaman ili, Kuzeyin de Malatya ili Yeşilyurt ilçesi ile çevrilidir. İlçeye bağlı 1 kasaba ile 20 köy bulunmaktadır. İlçe ve Köylerin yerleşim yerleri genellikle dağlık ve engebelidir. Çelikhan İlçesi Adıyaman’a 56, Malatya’ya 57 km dir. Malatya-Adıyaman arasında bulunan Güneydoğu Torosların devamı olan yüksek dağların arasın da kurulmuş bir ilçedir. Rakımı , ilçe merkezi 1388 m dir. İlçenin yapısı dağlık ve engebelidir. İlçede karasal iklim hüküm sürmektedir. Kışları kar yağışlı ve soğuk yazları ise sıcak ve kuraktır. Ancak rakım yüksek olduğundan yaz aylarında Adıyaman il ve ilçelerine nazaran oldukça serindir. ilçenin yüksek dağı Akdağ olup rakımı 2700 m yüksekliktedir. En önemli akarsuları Bulam ve Abdulharap çayıdır. Abdulharap çayı üzerin de Çat barajı kurulmuştur.

www.celikhantutunculuk.com

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir