Açık Tütün Fiyatları

Açık Tütün Fiyatları

Patlıcangiller ailesine mensup olan tütün yaprakları sigara üretiminde kullanılıyor. Tütün bitkisi, yaz mevsiminde pembe tonların çiçekler açarak; 0,75-1,5m boylarına ulaşıyor. Tütünlerin gövdesi dik, yapışkanlı, tüylü ve silindir şeklindedir. Tütünün yaprakları kısadır ya da hiç sapları yoktur. Tadı acıdır, özel bir kokusu vardır, yapışkandır, tüylüdür ve aynı zamanda da büyük oval şeklindedir.

Açık Tütün Nasıl Oluyor?

Son zamanlarda yerli tütüne rağbet arttı. Dolayısıyla da Adıyaman tütünü ve Çelikhan tütünü satışlarında da çok önemli artışlar oldu. Tabi ki bu durum hem satıların hem de üreticilerin işine geldi. Birde sigaranın da fiyatının artması da tabi ki bu duruma neden oldu.

Çelikhan tütünü ve Adıyaman tütünü olarak adlandırdığımız açık tütün çeşitleri; Adıyaman ilimize bağlı Çelikhan ilçesinde yetişiyorlar. Türkiye’de yetiştirilip, kullanılan en popüler açık tütün çeşitleri arasında yer alıyorlar. Kızıl ya da altın sarısını andıran bu açık tütün çeşitlerinin hoş bir kokusu vardır.  Ve içerken de kesinlikle insanın ağzına kötü tat vermez. Genellikle kıvam olarak tatlı sert bir özelliğe sahip olduklarını söyleyebiliriz.

2020 Açık Tütün Fiyatları

Açık tütün fiyatları her sene değişiyor. Genellikle tütün fiyatları her sene artarken nadirde olsa bazen azala da biliyor. Açık Adıyaman tütününün 1 kilogram fiyatlarıysa genellikle ürünün kalitesine göre değişiklik gösteriyor. Tabi ki hakiki açık Adıyaman tütünü fiyatı daha fazla oluyor. Ancak piyasada ki sigaralara göre daha da uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Örneğin; Adıyaman tütününün, orta-hafif-sert 50-100TL fiyatı vardır.

 

Çelikhan tütünüyse; hafif-sert-orta 60-140 TL arasında fiyatlandırılmıştır.

İnsanlar Neden Açık Tütünü Tercih Ediyor?

İnsanlar özellikle sigaraya çok fazla zam geldikten sonra açık tütünü daha çok kullanmaya başladılar. Çünkü bir kişi, 1 kilogram açık Adıyaman tütünü ve Çelikhan tütünü alarak 45 gün boyunca bu tütünü içebiliyor. Yani ayda sigaraya çok fazla para vereceğine sadece 1 kilo tütüne 250 TL vererek 500 lira kar edebiliyor. Tütünlerin tatları da sigaraya nazaran çok çok iyi… Çünkü sigaralarda olduğu gibi tütünlere raf ömrü uzatmak için herhangi bir katkı maddesi kesinlikle katılmıyor.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir